4 fakty, które trzeba wiedzieć o gipsie francuskim

Wśród fachowców znajomość gipsu francuskiego wydaje się być czymś oczywistym. Jednak tak naprawdę nadal istnieją fakty, których pewna część z nich nie zna.  

Przede wszystkim gips francuski jest niczym innym, jak po prostu suchą mieszanką gipsową i w dodatku prefabrykowaną. Dzięki jej składowi można zastosować go bez niczyjej pomocy. Jedynym warunkiem jest po prostu dolanie odpowiedniej ilości wody.

Jego podstawowym przeznaczeniem są przede wszystkim gładzie gipsowe. Innym zastosowaniem może być także łączenie wybranych płyt. Jednak najważniejsze, aby były one gipsowo-kartonowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że idealnie nadaje się on również do eliminowania pęknięć w tynkach, ubytków oraz wszelkich niedoskonałości.

Istnieją tworzywa, z którymi szczególnie nie radzi sobie gips francuski. Mowa tutaj przede wszystkim o metalu, materiałach drewnopochodnych oraz szkole. Nie należy go również używać w miejscach, które są szczególnie zawilgocone. Nie chodzi tutaj o okresową wilgotność, która bardzo często występuje w pralniach, kuchniach, czy łazienkach.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na czas wysychania gipsu. Oczywiście wszystko zależy od temperatury danego miejsca oraz oczywiście wielkości warstwy, która została zastosowana. Takim oto sposobem można stwierdzić, że przy temperaturze około 20 stopni i warstwie nie przekraczającej ok. 1 mm, wysychanie zająć może nawet do trzech godzin.