Rodzaje tynków ozdobnych

Tynk ozdobnyTynki ozdobne stają się coraz popularniejsze. Można powiedzieć, że pod względem estetycznym nowoczesne budownictwo opiera się w dużej mierze właśnie na tym rozwiązaniu. Tynk ozdobny może przybrać rozmaite kształty, daje więc niemal nieograniczone możliwości, pozwalające zaprojektować naprawdę fantastyczne wzory. Oto niektóre z nich

1. Wzory tradycyjne
W tradycji murarskiej tynki ozdobne istnieją od dawna. Jedną z najbardziej tradycyjnych form tego rodzaju dekoracji jest tzw. baranek, czyli tynk imitujący swoim wyglądem zmierzwioną owczą wełnę. Choć dziś wykorzystuje się go rzadziej, wciąż jeszcze spotyka się osoby, które chętnie po ten wzór sięgają.

2. Imitacja betonu
Nowoczesne budownictwo lubi surowe formy. Dlatego coraz częściej będziemy spotykać tynki imitujące surowe materiały, takie jak beton. Obecnie to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w architekturze.

3. Imitacja kamienia
Sztuka imitowania kamienia, zwłaszcza marmuru, jest popularna w krajach północnej Europy. Tynk jest malowany podkładem, na który nanoszone są wzory imitujące kamień. W Polsce jest to technologia rzadko spotykana.

4. Imitacje drewna
To jeden z największych hitów ostatnich lat. Tynk dekorowany odciskami z silikonowej formy, zostaje następnie pomalowany zgodnie z obowiązującą w tej technologii techniką, co pozwala uzyskać efekt identyczny ze starymi deskami.