skrzynkowe okna wracają do łask

Okna skrzynkowe od producenta

Wielu producentów okien skrzynkowych, wykonuje je w oparciu o bardzo zindywidualizowane potrzeby i wymagania. Aby zachęcić klientów do skorzystania z oferty wielu producentów daje swoim klientom do wyboru rozmaite wersje i bogatą ofertę dodatków i wypełnień. Okna mogą być pomalowane na różne kolory. Do malowania wykorzystywane są farby transparentne, które ładne podkreślą naturalne piękno drewna. U niektórych producentów istnieje także możliwość zamówienia okna dekorowanego szkłem ornamentowym lub barwionym w masie.

Dla wielu osób skrzynkowe okna drewniane kojarzą się z stolarką okienną w zabytkowych budynkach. Jednak coraz częściej spotkać je można w zwyczajnych domach. Okna skrzynkowe dostępne są w dwóch wariantach otwierania – tradycyjnym oraz uchylno-rozwiernym.

Okna skrzynkowe najczęściej spotykane są w domach z bali. Ze względu na ich specyfikę, do takich domów pasują jedynie okna drewniane, stylizowane na te tradycyjne, jakie często widywaliśmy w domach naszych dziadków. Plastikowe czy inne współczesne okna w przypadku takich domów wyglądają delikatnie mówiąc fatalnie. Okna skrzynkowe co prawda w takim przypadku mogą być zastąpione oknami z PCV, pokrytymi specjalną okleiną, która będzie wierną imitacją drewna. Jednak nawet takie okna nie zastąpią tych oryginalnych skrzynkowych, najlepiej wykonanych z gatunków drewna jak sosna czy mahoń.

Nie da się także jednoznacznie określić kosztów, jakie ponieść należy na zakup tego typu okien. Duży wpływ na cenę przede wszystkim ma wielkość okien, materiał z jakiego zostały wykonane, rodzaj wyposażenia oraz dodatkowe elementy, w jakie okna zostały wyposażone. Średni koszt takich okien waha się zatem od 300 do 4000 złotych. Oczywiście, jeśli klient ma jakieś dodatkowe wymagania, adekwatnie do nich cena może wzrastać. Znacznie mniejszy wpływ na koszta ma gatunek zastosowanego drewna przy produkcji okna.