O tym musisz wiedzieć – 10 wskazówek dotyczących przygotowania ścian do malowania

Malowanie ścian nie jest trudnym zajęciem pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Jak się okazuje nie wystarczy położyć farby na ścianę i poczekać aż wyschnie. Kluczowym jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod to, aby farba ta odpowiednio się prezentowała, nie pękała itp. Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek do których warto się stosować podczas malowania ścian.

Maluj ściany, które nie posiadają ubytków

Należy pamiętać o tym, żeby przed przystąpieniem do malowania ścian sprawdzić, czy nie posiadają one żadnych ubytków. Chodzi tu głównie o dziury czy głębokie rysy. Jeżeli takie się znajdują koniecznym będzie ich oczyszczenie, zagruntowanie np. przy użyciu Mapei Primer G (https://budujmy.eu/product-pol-3744-Mapei-Primer-G-Preparat-gruntujacy-do-podlozy-chlonnych-25-kg.html), a następnie wypełnienie odpowiednią zaprawą.

Możesz malować po starej farbie

Oczywiście pod warunkiem, że jest czysta, nie pyli i się nie łuszczy.

Wyczyść plamy na ścianach

Jeżeli są one trudne do usunięcia, najlepiej zamalować je farbą do neutralizacji zabrudzeń. Jeżeli są to plamy tłuste, użyjmy w tym celu odpowiedniego detergentu. Pamiętaj o nałożeniu odpowiedniej ilości warstw farby. Zalecaną ilość warstw zajdziemy na jej opakowaniu.

Najpierw zacznij od pomalowania sufitu

Sufit malujemy pasami, które powinny na siebie nachodzić na około ½ szerokości. Jeśli sufit nie jest równy najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie koloru ścian na kilka centymetrów od połączenia z nim.

Malowanie ścian zacznij od środka

Nigdy od góry i nigdy od dołu. W ten sposób unikniemy zgrubień, które powstają w sytuacji kiedy nie możemy dobrze rozprowadzić farby przy suficie lub podłodze.

Ściany maluj pasami. Naprzemiennie pionowymi i skośnymi. Ujednolicaj powierzchnię wałkiem malarskim. Nie rób przerwy w malowaniu jednej ściany lub sufitu. W ten sposób pojawią się widoczne różnice pomiędzy wyschniętą częścią, a tą którą nałożysz później. Nie naklejaj taśmy malarskiej na zbyt świeżą farbę. W ten sposób podczas odklejania taśmy możesz razem z nią zerwać farbę.

Malowanie wokół gniazdek – użyj małego pędzelka

Dzięki temu dokładnie pomalujesz nawet trudno dostępne miejsca.