Prace budowlane mogą być przeprowadzane pod warunkiem, że posiada się stały dostęp do źródła zasilania. Niestety na nieuzbrojonej działce, która nie została jeszcze podłączona do sieci energetycznej, korzystanie z prądu jest niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu będzie prąd budowlany, czyli specjalna taryfa energetyczna dla budujących się inwestorów. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać taryfę jedno- lub dwustrefową, płacąc za zużycie energii mniej lub więcej.
Prąd budowlany to konieczność?
Na placu budowy wykorzystywanych jest szereg maszyn i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Nie jest jednak ona dostępna bez przyłącza prądu budowlanego. Nie ma znaczenia wielkość powierzchni nieruchomości czy samej działki – w każdym przypadku konieczne staje się skorzystanie z taryfy budowlanej na czas wznoszenia budynku. Zostało to odgórnie narzucone i inwestor musi dostosować się do obowiązujących przepisów prawa. Taryfa prądu budowlanego dostępna jest w trzech wariantach – C11, C12a i C12b. Należy dobrać ją do swoich indywidualnych potrzeb, czyli do harmonogramu prac realizowanych na budowie. Jeśli przypadają one przede wszystkim na godziny w ciągu dnia, czyli na godzinny szczytu, należy wybrać taryfę jednostrefową C11. Większe oszczędności pozwala uzyskać wybór taryfy dwustrefowej C12, ale wymaga to przeniesienia co najmniej połowy prac budowlanych na godziny wieczorne i nocne. W godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę, czyli tańszy prąd.
Kiedy można przejść z taryfy prądu budowlanego na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych?
Korzystanie z taryfy prądu budowlanego na przykład od Innogy jest obowiązkowe na każdym etapie budowy. Dopiero po zakończeniu wszelkich prac i oddaniu nieruchomości do użytku, możliwe staje się przejście na standardową taryfę energetyczną, czyli skierowaną dla właścicieli gospodarstw domowych. Z taryfy C przechodzi się na taryfę G – jednostrefową lub dwustrefową, w zależności od trybu życia domowników. Konieczne jest uzyskanie dokumentu zezwalającego na użytkowanie obiektu i zawiadomienia o zakończeniu budowy, co będzie podstawą do przejścia na zwykłą taryfę.