Źródłem energii słonecznej jest słońce, które jest ogromnym i niewyczerpalnym, a przy tym czystym zasobem naturalnym. Energia słoneczna stanowi zatem alternatywę dla tradycyjnej energii elektrycznej. Do jej niewątpliwych atutów zaliczyć można m.in.: brak zanieczyszczeń środowiska naturalnego, brak zagrożenia dla zdrowia publicznego czy chociażby brak skoków cen za energię elektryczną. Jak zatem można efektywnie korzystać z energii słonecznej?
Energia słoneczna – jak z niej korzystać?
Energię słoneczną można wykorzystywać na dwa sposoby: bezpośrednio oraz pośredno – przy użyciu odpowiednich urządzeń. Pośrednio – dzięki ogniwom fotowoltaicznym – energia słoneczna (czytaj) wykorzystywana jest do produkcji elektryczności, zaś dzięki kolektorom słonecznym – do pozyskiwania energii cieplnej.
W bezpośredni sposób z tego źródła mogą korzystać dobrze termoregulowane budynki. Dogrzewać budynki mieszkalne promieniami słońca można wtedy, gdy zostały w nich zamontowane przedszkole powierzchnie – ustawione pod odpowiednim kątem.
Potencjał, jaki tkwi w energii słonecznej, tak naprawdę wielokrotnie przekracza potrzeby energetyczne mieszkańców Ziemi. Co więcej, to w pełni naturalne źródło energii, przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego.
Energia słoneczna- ile da się z niej skorzystać w ciągu roku?
Właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna pozwolić na pełne pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To czy ilość prądu wytworzonego w ten sposób wystarczy czy też nie, zależy bowiem od wielkości instalacji fotowoltaicznej, a także od jej ekspozycji na słońce i położenia działki, na której będzie ona się znajdować. Oczywiście większe zasoby energii wytworzonej ze słońca będą latem (przy pełnym słońcu) niż w okresie zimowym, choć pamiętajmy, że konwersja energii słonecznej odbywa się również wtedy, gdy jest pochmurno. Generalnie przyjmuje się, że taka farma fotowoltaiczna o mocy 1 kWp, która skierowana jest na południe, w ciągu roku wyprodukuje około 900 – 1100 kwh.