klej anaerobowy

Jakie są właściwości klejów anaerobowych?

Klej anaerobowy używany jest w celu wzmocnienia uszczelnień i trwałego spajania metalowych elementów. Ma on wiele zastosowań i ceniony jest w inżynierii chemicznej i mechanice ze względu na zmniejszenie całkowitych kosztów produkcji.

Kiedy można zastosować klej anaerobowy?

Klej stosowany jest głównie do uszczelniania i łączenia dwóch takich samych lub różnych metali. Może być również świetnym spoiwem ze szkłem. Beztlenowe preparaty są powszechnie stosowane do napraw urządzeń zamiast uszczelek, ponieważ zapobiegają wyciekom gazów oraz zanieczyszczeń.

Kleje anaerobowe są uniwersalnym środkiem, które używane są w montażu i uszczelnianiu elementów, które w trakcie awarii wymagały szybkiego demontażu. Ich zastosowanie jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ zastępuje kosztowne mechaniczne osadzanie naprawianych elementów.

Jak działa klej anaerobowy?

Klej beztlenowy ma ciekłą konsystencję i zaczyna działać w momencie, kiedy zostaje odcięty dopływ tlenu po złączeniu dwóch powierzchni. Taka sytuacja pojawia się przykładowo w momencie, gdy chcemy połączyć na stałe nakrętkę ze śrubą.

Klej, który zostaje zaaplikowany na jedną powierzchnię, ze stanu ciekłego przechodzi w stały i łączy dwa elementy. Preparat nałożony na jeden z elementów wypełnia wolną przestrzeń, a niedobór tlenu powoduje jego utwardzenie.

Jakie właściwości mogą mieć kleje anaerobowe?

Kleje anaerobowe mogą mieć średnią siłę wiązania (https://melkib.com/pl/c/Kleje-anaerobowe/293). Nadają się one do osadzania łożysk mało obciążonych i zabezpieczenia połączeń śrubowych przed odkręcaniem. Drugim rodzajem są kleje o najwyższej sile wiązania, które wyprodukowane są na bazie żywic metakrylowych.

klej anaerobowy

Kleje anaerobowe o najwyższej sile wiązania dzielą się na takie, które stosowane są w hydraulice do uszczelniania rur w instalacjach centralnego ogrzewania. W składzie mają one proszek teflonowy, dzięki czemu doskonale wytrzymują duże ciśnienie. Drugim rodzajem są kleje stosowane do montażu elementów techniki przemysłowej.