klej anaerobowy

Klej Loctite 406 – sposób przechowywania

Klej klejowi nierówny – o tym wie każdy, kto choć raz próbował coś skleić. Niektóre preparaty przeznaczone do spajania ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów charakteryzują się krótką żywotnością; dzieje się tak przez to, iż na poszczególnych etapach produkcji wykorzystano tańsze komponenty i zamienniki. W wielu jednak przypadkach na żywotność kleju ma wpływ działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgotnienie czy wysoka temperatura – dlatego istotny jest sposób przechowywania preparatu.

Kolej jednoskładnikowy

Zdecydowanie najbardziej odporną na działanie wody czy mrozu grupą klejów są nowoczesne kleje jednoskładnikowe. W praktyce oznacza to, że za ich właściwości klejące odpowiada głównie jedna substancja. Na przykład klej Loctite 406 zawiera cyjanoakryl, dzięki czemu zyskuje on miano kleju błyskawicznego, jak również charakteryzującego się wyjątkowo niewysoką lepkością (co ma duże znaczenie podczas aplikacji preparatu – kleje o dużej lepkości ciężej równomiernie rozprowadzić po powierzchni).

Do czego można używać kleju Loctite 406?

Klej Loctite 406 został stworzony do klejenia elementów delikatnych – wykonanych na przykład z gumy, plastiku, czy tworzywa sztucznego (trzeba pamiętać, że większość tworzyw sztucznych wchodzi w reakcję z klejami błyskawicznymi, dlatego znaczna część z nich nie nadaje się do zespajania elementów na przykład z polietylenu). Co więcej, stosując jednocześnie klej jednoskładnikowy i odpowiedni primer, można kleić nawet teflon lub powierzchnię tak delikatną jak guma silikonowa.

klej loctite 406

Przechowywanie kleju błyskawicznego

Choć producenci w opisach produktów milczą na ten temat, warunki przechowywania kleju jednoskładnikowego mają bezpośredni wpływ na jego żywotność. Rekomendowana temperatura przechowywania otwartego preparatu oscyluje w granicach 8 – 20 stopni Celsjusza, natomiast dla kleju jeszcze nienapoczętego – jest to przedział od 2 do 8 stopni.