klej anaerobowy

Kleje błyskawiczne – ich właściwości oraz zakres zastosowań

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie korzystał z preparatu, jakim jest klej błyskawiczny. Jest to bowiem środek, który potrafi być wyjątkowo skuteczny w sytuacjach wymagających przeprowadzenia szybkiej i prostej naprawy. Dzięki swoim właściwościom, klej błyskawiczny jest w stanie skleić między innymi stłuczony wazon lub kawałek pękniętego metalu. Idealnie nadaje się on również do klejenia bardziej skomplikowanych materiałów, takich jak styropian lub teflon. Szereg zastosowań tego preparatu czyni go wyjątkowo uniwersalnym i sprawia, że warto posiadać go w swoim mieszkaniu na wypadek nagłych sytuacji.

Rodzaje klejów błyskawicznych

Kleje błyskawiczne występują w wielu różnych odmianach. Każdy rodzaj kleju cechuje się wyjątkowymi właściwościami, co sprawia że mogą one w różny sposób oddziaływać na konkretne powierzchnie.

Najbardziej popularnym rodzajem kleju błyskawicznego jest klej butylowy. Sprawdza się doskonale w przypadku delikatnych tworzyw sztucznych, do których zaliczyć można między innymi polistyren oraz poliwęglan. Ten rodzaj kleju cechuje się niską temperaturą reakcji.

Jeśli zależy nam na klejeniu metalowych elementów, warto sięgnąć po klej cyjanoakrylowy metylowy.

kleje błyskawiczne

W przypadku powierzchni polimerowych takich jak np. guma lub kauczuk, doskonale sprawdzi się klej cyjanoakrylowy etylowy. Jak widać klej błyskawiczny potrafi występować w wielu odmianach, dlatego warto odpowiednio dostosować rodzaj kleju do naszych potrzeb.

Właściwości kleju cyjanoakrylowego

Kleje błyskawiczne charakteryzują się przede wszystkim szybkim czasem wiązania. Oznacza to, że proces sklejania ze sobą poszczególnych powierzchni przebiega praktycznie natychmiastowo. Ponadto kleje błyskawiczne najczęściej są bezbarwne, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w bardzo widocznych miejscach.