Odzież robocza a odzież ochronna – jakie są różnice?

Wiele osób stosuje pojęcie odzieży roboczej i pojęcie odzieży ochronne w sposób zamienny. Tymczasem jest to spory błąd, ponieważ są dwa zupełnie różne rodzaje odzieży. Inne jest przede wszystkim ich zastosowane. O tym, czym dokładnie charakteryzuje się odzież robocza i odzież ochronna mówią przepisy Kodeksu Pracy. Na czym zatem polega różnica?

Czym jest odzież robocza?

Odzież robocza wykorzystywana jest w celu zastąpienia w pracy odzieży prywatnej. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim wówczas, kiedy pracownik wykonując swoje obowiązki, może zabrudzić lub zniszczyć ubranie, które ma na sobie. Aby uszkodzeniu nie uległo jego ubranie prywatne, zakłada właśnie odzież roboczą. Odzież robocza zakładana jest także wtedy, kiedy praca wymaga zachowania szczególnej czystości. Oczywiście w takim przypadku pracownik zawsze przed rozpoczęciem pracy musi zakładać czystą odzież roboczą. Na samą odzież roboczą składa się wiele różnych części garderoby. Wymienić można tu choćby rękawice, obuwie, fartuch, kombinezon, czy kamizelkę. Co ważne, odzież robocza zawsze dostosowana powinna być do rodzaju pracy, jaką się wykonuje. Oznacza to, że nieco inne ubranie znajdzie swoje zastosowanie np. w pracy na budowie, a inne w pracy w gastronomii.

Czym jest odzież ochronna?

Jak wspomniano, nieco innym typem odzieży jest ubranie ochronne. Jej celem jest bowiem przede wszystkim ochrona pracownika przed różnymi zagrożeniami występującymi w pracy. Zapewnia ona ochronę zdrowia, a często nawet życia pracownika. Jeśli mowa o wspomnianych zagrożeniach, to wskazać trzeba tu na zagrożenia mechaniczne, chemiczne, biologiczne oraz atmosferyczne. Oznacza to, że odzież ochronna musi być zawsze właściwie dopasowana do konkretnych warunków i miejsca pracy. Ważne jest także, aby posiadała odpowiednie certyfikaty i atesty poświadczające jej wysoką jakość i fakt, że rzeczywiście chroni przed wspomnianymi zagrożeniami. Dlatego miejscem jej zakupu zawsze powinien być sprawdzony sklep BHP (https://kams.com.pl/), który specjalizuje się w sprzedaży tego typu asortymentu.

Kto kupuje odzież roboczą i ochronną?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z Kodeksu pracy to po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej o ochronnej. Oczywiście pracownicy muszą ją otrzymać bezpłatnie. Pracodawca nie może pobierać pod od nich żadnych opłat za wydanie odzieży roboczej lub ochronnej. Jest jednak pewne odstępstwo od tej reguły i dotyczy ono odzieży roboczej. Przepisy pozwalają na to, aby pracownik w miejscu pracy korzystał z własnej odzieży roboczej, jednak w takim przypadku pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pieniężnego ekwiwalentu.