Jeżeli zależy nam na komfortowym domu, w którym będzie dobrze się czuła kilkuosobowa rodzina możemy zdecydować się na dom parterowy. Nie jest on tak wymagający jak większy dom piętrowy, jest łatwy w utrzymaniu, sprzątanie go nie sprawia wiele problemów. Jednocześnie jest na tyle duży, żeby każdy z domowników znalazł w nim miejsce dla siebie.
Zalety domów parterowych energooszczędnych
Domy parterowe to wygoda i niskie koszty utrzymania. Jeżeli dodatkowo projekty domów parterowych posiadają rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym lub pasywnym, koszty ich eksploatacji w dłuższym przeciągu czasu będą bardzo niskie, o wiele niższe niż koszty utrzymania budynków stawianym według zasad budownictwa tradycyjnego. Jeżeli projekt domu parterowego, który zamierzamy postawić będzie zgodny z zasadami nowoczesnego budownictwa, oprócz zmniejszenia kosztów eksploatacji odniesiemy również inne korzyści, w tym nie do przecenienia są korzyści dla zdrowia domowników.
Domy energooszczędne to doskonała izolacja od hałasu, co wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia domowników. Dobrą izolację zapewnią nam okna dobrej jakości. Dzięki ogrzewaniu budynku głównie za pomocą energii słonecznej mikroklimat panujący w pomieszczeniach będzie bardzo korzystny da zdrowia mieszkańców. Projekt domu parterowego energooszczędnego powinien zawierać odpowiednio rozmieszczone okna. Na stronie południowej budynku powinny się znajdować okna o większej powierzchni. Z tej strony słońce oświetla budynek najmocniej, dzięki czemu pomieszczenia ogrzewane są energią słoneczną i nie trzeba wykorzystywać innych źródeł ciepła. Od strony północnej okna powinny być najmniejsze, żeby nie dopuścić do wychładzania się pomieszczeń.
Jakie okna do projektu domu parterowego?
Projekt domu parterowego podobnie jak projekty domów dużych powinien zawierać okna, które będą stanowiły doskonałą izolację. Okna energooszczędne powinny charakteryzować się niższym niż przeciętny współczynnikiem przepuszczania światła słonecznego.