trawa

Co powinno znajdować się w nawozie do trawy?

Każdy nawóz do trawy ma swój własny skład. Zwykle jest on autorską kompozycją każdego producenta. Nie można jednak mieć wątpliwości, że niektóre składniki pojawiają się w każdym rodzaju nawozu. Jakie są to składniki? Dlaczego są ważne?

Azot – N

Azot jest niezbędny trawie w czasie jej wzrostu. Rośliny o jego niedoborze mają blade źdźbła, są słabsze i rosną zdecydowanie wolniej. Zbyt niski poziom azotu w glebie można uzupełnić jedynie poprzez dostarczenie go trawie wraz z nawozem. Bardzo ważne jest jednak by nie przesadzić i nie użyć zbyt dużej dawki nawozowej azotu. Może on przeszkadzać w pobieraniu przez roślinę innych składników odżywczych. Co ważne roślina, która ma w sobie zbyt dużo azotu może mieć bardzo ciemne źdźbła i być zbyt wybujała, co będzie utrudniało jej pielęgnację.

Fosfor – P

nawóz do trawy

Roślin, które borykają się z niedoborem fosforu, mogą być słabe i rachityczne. Czasami mogą pojawiać się na nich fioletowe przebarwienia, które świadczą o braku tego pierwiastka. Trzeba też pamiętać, że fosfor jest wymieniony w prawie minimum Liebiga, które określa czynniki ograniczające rozwój organizmów żywych. Zbyt mało fosforu w glebie może więc być przyczyną tego, że trawa nie będzie się rozrastać.

Potas – K

Niedobry powodują pojawienie się żółtych przebarwień na liściach. Z czasem mogą też prowadzić do obumierania organów rośliny oraz zahamowania wzrostu korzenia lub pędów. Może on też objawiać się zwiędłym pokrojem całej rośliny, co wpływa na jej ogólny kiepski wygląd. Dlatego też ważne jest, by dostarczać trawie odpowiedniej ilości potasu, który zwykle trudno roślinie pobrać w naturalnych warunkach.

Podsumowanie

Nawóz do trawy powinien zawierać wyżej wymienione pierwiastki. Jednak równie ważne jest to, aby dla danej rośliny były odpowiednio dobrane proporcje. W przypadku trawy chodzi o to, by była gęsta i miała piękny zielony kolor.