odzież robocza bhp

Odzież robocza BHP? Czy to potrzebne?

Często mylone pojęcia odzieży ochronnej i odzieży roboczej bhp stanowią dosyć istotne zagadnienie dla wielu zakładów pracy. Szczególnie istotne są różnice między tymi dwoma rodzajami ubrań oraz kwestia ich zapewnienia przez pracodawcę. Warto więc poznać nieco definicję obu pojęć.

Aby praca stała się bezpieczniejsza

Odzież robocza bhp nie jest tym samym co jej ochronny odpowiednik. Ta druga została stworzona stricte w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracownika na konkretnym stanowisku i musi spełniać wyśrubowane normy. Zapobiega typowym urazom na tym stanowisku, w jej skład wchodzą również środki ochrony osobistej. Istnieją więc nagolennice antyprzecięciowe dla pilarzy i wzmocnione rękawice do użytku zakładów mięsnych. Tak wyśrubowane normy nie dotyczą już odzieży roboczej bhp. Nadal spełnia ona określone wymagania, często produkowana razem z ochronnym odpowiednikiem, nie ma ona jednak zadania stricte ochronnego.

Odzież robocza – jej zastosowanie i cechy

Odzież robocza bhp, najprościej rzecz ujmując, służy do zapobiegania niszczenia ubrania własnego pracownika. Występuje wszędzie tam, gdzie narażony jest on na zabrudzenia oraz uszkodzenie mienia. W skład takiego zestawu wchodzą często również buty, rękawice i czapki. Wykonane są najczęściej z przewiewnej bawełny. W miejscach narażonych na wpływ olei czy farb, odzież ochronna bhp zawiera domieszki odporniejszych tworzyw sztucznych. Wszystko rzecz jasna zgodne z normami. Takie ubranie zapewnia pracodawca, o ile rzecz jasna jest to wymagane literą przepisów prawa.